Из делниците на един луд ноември 2014

Home Forums Общи дискусии Из делниците на един луд ноември 2014

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author

Из делниците на един луд (3-7 ноември)

Тони Филипов, д-р

Понеделник, 3 ноември

След пет часа преговори в неделя, късен следобед, Томислав Дончев информира: „От ГЕРБ сме съгласни и на вариант, без Борисов да е премиер. Бихме подкрепили Радан Кънев за поста, ако това ще гарантира стабилно правителство”.

По-късно добави: „Защо не г-н Кънев? Предложението ми отпреди няколко часа съвсем не беше шега.”

Да, бе! Хич даже. Радан премиер, а Бойко шеф на МВР. Или главен секретар, че познава работата. Не, това не е шега, това си е таш… пардон, сещате се.

Карикатура Илиян Савков

„Стандарт” наставя лайняното въже, още веднъж извинете: „Стреснаха Радан, канят го за премиер”. После именни и най-вече безименни гербери захапаха „неновината” и отпочнаха подписка „Не искаме Радан за премиер!” После почна една престрелка с песни из Фейсбук, в която се включиха и главните преговарящи – Бъчварова, Томислав, Радан. Цирк. Като пубери се подбъзикват. Стивън Кинг има един израз – „полубертети”. Сега разбрах защо му е бил. За да обозначи хора, които би трябвало да са излезли от пубертета, ама не са…

Ако следите медиите, вината е изцяло на реформаторите. „Труд” „научил” (и „Стандарт”, и другите пеещи медии), че преговорите буксували заради амбициите на реформаторите за постове. Искали 8 министерства, нам колко си областни управители, хиляди шефски места в агенции и комисии… („Преса”: „Реформаторите рекетират Борисов за половината министри”!) Даже били поставили условие в техните министерства да няма замове от ГЕРБ. Ако това е верно, на тия им е изпила чавка акъла. Но едва ли… В смисъл, че едва ли е верно, а тя чавката може да си е свършила работата… Представят си, че като асоциират ПФ, ще се избегне ДПС. Със 126 депутати едно лошо време да хване и няма да съберат кворум да отворят парламента. Да не говорим, че идат и Брисбейн, и Калифорния… Пък ще има и командировки на групите за приятелство с Бангладеш, Буркина Фасо… Лично ние никога не бихме пропуснали да видим Уагадугу…

Като споменахме „Труд”. Голям текст под заглавие: „Кой разпространява инфекцията „КТБ”. Вместо автор пише: „От редактора”. Сигурно става дума за редактора на отдел „Бизнес”. Но може да става дума и за главния редактор. Макар, че не е стилът на Блъсков. Куртоазно е написано, а той, както е известно, е рогач. Та мисля, че „Редактора” е псевдоним на Пеевски. Не може толкова години да гледаш как се списват вестници и накрая да не пропишеш. Дето е речено, с гледане кучето касап става…

Пък от други две страници в „Труд” под заглавие „Избягваме газови кризи след 2016 г. с „Южен поток” разбираме, че фирмите на Пеевски вероятно са се завърнали сред строителите на проекта, или поне са получили сериозни обещания за това. От кого? Ами сетете се, не може да чакате всичко да ви дъвча като на малки мисирчета. Така, де! Смятате ли, че медиите на Пеевски бранят опълченски Борисов бадева?

„Два милиона българи са с мозъчно заболяване”, твърди проф. Николай Габровски, началник на неврохирургията в Пирогов.”

2 млн.! От тия 2 млн. на 1 млн. да са им засегнати мислителните процеси и ето ти го обяснението за изборната победа на ГЕРБ. Но е възможно да са и повече, щото трябва да се обяснява и ББЦ, и Атака…

Може да ви се стори, че неправилно интерпретираме данните на професора. Но то е защото напоследък се опитваме да намерим някакво оправдание извън нас за това, което се случва у нас. В смисъл на обективни фактори, които ни карат да се изявяваме като прости и бълбуци. Антропологически фактори, които са ни наследство, здравни фактори, които не зависят от нас… Такива работи. Защото като ида в чужбина, викат: „А, българин…” И се учудват, но не приятно. Посрещат те като българин и после, ако евентуално успееш да им надмогнеш предразсъдъците, може и да преразгледат присъдата. В смисъл да я намалят, но не и да я премахнат.

Сега например във Франция викат българин с конотация. Но не заради циганите, а заради циганията на министъра от правителството на Орешарски Иван Данов, който през 2004-5 година засмукал 15 хил. евро от френските социални фондове, докато преподавал и правел бизнес в София. И сега френският канал М6 излъчвал филм с негово участие.

Пък 11-членна делегация от пловдивчани, главно общински лемури, воглаве с кмета Тотев, отишла да оставя добро впечатление в Япония. Само четвъртият зам.-кмет Петър Зехтински, бивш футболист, останал да управлява общинските дела. Съобщавам го това, за да знаят майничките къде им е кметът, а не че нещо го упреквам. Тази делегация не е някой нахален рекорд, та да прави впечатление. Без изобщо да се напъвам си спомням как през 2002 г. Найден Зеленогорски заведе 13 общинари за 10 дена в китайския град Дзинджоу, та да се побратимяват с Плевен. Ще речеш, че са агитирали поотделно и поименно жителите на Дзинджоу. Общината Плевен имаше по него време 5 млн. дългове. А пловдивчани са богати, бълха ги ухапала.

„Ирландци се бунтуват, искат им пари за вода”. Боже, тия са същи цигани! Не искат да плащат водата. Защото досега не били плащали, та затова. Точно както циганите в Бяла Слатина: „30 години не сме плащали, сега се сетиха…”

Вторник, 4 ноември

„Стандарт”: „Пенсиите скачат с 2,4% догодина”.

Пенсиите, не бързайте да се радвате! Защото, първо, това го съобщава служебния министър на прощаване, колкото да го запомните с добро. Второ, той не е казал, че скачат, а, че може: „Има вариант това да стане при прилагане на швейцарското правило…” Човекът разсъждава чисто теоретично. И от цялата тази теория „Стандарт” извежда обещание: Пенсиите скачат с 2.4%. И как ще кажете на два процента скачат, бе, маскари?! При тоя богат език! Мърда, помръдва, размърдва, шава, пълзи, лази, пъпли… Но скача?! Стефка Костадинова скача!

За Лидия, дето се запали пред Президентството, мислех изобщо да не пиша. Но ме вбеси лицемерието на в. „Преса”. На първа страница турили коментар на д-р Михайлов: „Тази трагедия не бива да удовлетворява медийния инстинкт за сензация. Подобен акт не бива лекомислено да бъде идеологизиран и романтизиран, тъй като поражда риск от подражание, което означава, че медиите имат максимална отговорност да коментират сдържано…”

В знак, че са разбрали посланието на доктора, колегите плеснали до него една огромна снимка на горящата жена и няколко човека, които се опитват да я гасят с подръчни материали. И в стремежа си да са сдържани, посветили и цялата 8 стр. на случая…

Толкова хора у нас едва удържат душата и тялото си заедно, че им трябва само пример… Преди години американският социолог Дейвид Филипс беше проследил 25 случая на самоубийства, оповестени от вестниците, и констатирал, че след всеки от тях имало по 57 самоубийства повече от обикновено.

Врабчета в Европа изчезват. През последните 30 г. били намалели с 421 млн., съобщава научното списание Ecology Letters.

Пасер доместикус, нашата домашна птица, изчезва.

„Колкото и да са красиви лястовичките, на есен отлитат в разкошните страни, а врабчетата си остават тук, делят с хората и студ и нужда. Това е истинска пролетарска птица, която кълве горчивото си зърно. От дългите унили несгоди на земята могат да погинат всички нежни създания, но селянинът и врабчето ще останат и ще изтраят до топъл ден.” (Платонов, „Чевенгур”)

Обаче на, и врабчетата са почнали да се предават. И остават само селяните…

Гледната точка на лястовичката е изложена най-справедливо в една приказка на Андерсен, за която съм ви информирал своевременно и нееднократно. Лично ние уважаваме ластовичката и всички прелетни птички. И много им завиждаме, че си имат по няколко родини и една като се издъни… И някои хора са го постигнали. Познавам едни, които живеят по 6 месеца в САЩ, 6 месеца в Бегето. Средно им се пада доста приличен живот. Лично ние, ако имахме криле, щяхме да сме отлитаща птичка, птичка невъзвращенец. Но когато все още имахме криле, не знаехме някои истини, а когато ги научихме, крилете ни вече бяха закърнели, рудиментирали казано по народному. Поради неупотреба…

А истината е проста. В тази държава, ако не си далавераджия, имаш само два варианта: да станеш далавераджия, или да събираш трохите от софрата на далаверата. Демек да се научиш да броиш дребни пари. Тука хората се делят на прости и богати. И затова хубавите идеи се провалят на българска почва.

Чета, че догодина Столична община щяла да организира система за даване на велосипеди под наем. Кметството щяло да закупи 280 колела и да изгради 28 стоянки. Общинският съветник Зафир Зарков вика: „Цената ще бъде възможно най-ниска, 15 до 20 лв. за ден.”

За 20 лв. ще се возя половин ден на такси бе, алоу! Или ще си ходя с колата, това са 10-20 часа паркинг в зависимост от зоната. А мога да си наема и рикша и некой индобългарин цял ден да ме развежда из столицата без да правя по-голямо лично усилие от това да се почеша.

Далаверата, далаверата еб… майката на всяка добра идея на българска почва!

През 2010 г. Фандъкова обеща да построи 100 км. велоалеи в столицата. И каза, че обмисляли да се купят велосипеди, които да се дават под наем за 1 евро, както е в ЕС. Да, в ЕС наистина е така. През 2007 г. кметът на Париж Бертран Дьоланое купи 10 000 колела и откри над 750 пункта за наемане. Даваха ги за едно евро на ден. Което по какъвто и курс да го минеш, не прави 15-20 лв. Ако един велосипед излезе на общината 500 евро, то за изплащането му ще са необходими 50 дни. И след това почва да печели. Такава яма не се изпуска! Само че той за 500 евро трябва и свирки да прави, да ме прощавате…

„Фризьор самурай подстригва със сабя във Виетнам”, съобщава БГНЕС. Некой си ексцентричен фризьор Нугиен Хоанг Хунг, известен с прическите си „Трудна за рисуване”, работел с 11 ножици едновременно. Специалитетът му бил постригването с японска самурайска сабя.

Самураят фризьор в действие

Абе, знае ли някой колко ще излезе едно пътуване за двама до Виетнам? Нищо кръвожадно нямам на ум. Просто малко да охладим ентусиазма. Щото, съгласете се, че по два пъти месечно да ви изненадват с нова прическа и нов цвят, е малко ексик. Тя добре, че фризьорката ми е позната, та при случаи, които граничат с промяна на самоличността, ми звънка и ме предупреждава.

Сряда, 5 ноември

ПФ отказва да подкрепи правителство на Борисов, ако в програмата не влязат някои техни приоритети. Като например: ангажимент за промяна в Изборния кодекс и ограничаване на вота от страни извън ЕС; ангажимент за пълна ревизия в енергетиката и изваждане на светло на всички енергийни мафиоти; завършване на оградата на границата с Турция; спиране на изсичането на горите; мерки срещу растящата битова престъпност и съответно увеличаване на правата за самозащита; ограниченията за детски добавки за над 3 деца…

Трудно можем да възразим срещу някое от точно тези искания. Например за самозащитата. Ако този дедо от Хасковско, дето са го пребили заедно с бабата с колове в дома им и са ги плашили с резачка, та да кажат къде крият парите, беше извадил отнякъде пушка и беше застрелял тия уроди, сега щяха да го съдят за убийство. Евентуално при смекчаващи вината обстоятелства. Законът е такъв, че ако ти влезе бандит в къщата, можеш само да го помолиш да си иде.

Пък Рамадан Кънев направо неузнаваем. „Ние, вика, никога не сме оспорвали правото на първата политическа сила да излъчи премиер и това е Борисов.” Казвам Рамадан, за да избягна конструкцията „лъже като циганин”, защото не е коректна. Никога не са отричали, освен може би стотина пъти последните три месеца. Интересно дали е получил концентрирани сърбежи на едно място. Щото предполагам, че доста избиратели, доверили се на августовската декларация за лустрация на Борисов и Цветанов, са му пратили послание…

“Аз съм в обещание пред българските граждани, че няма да подкрепя правителство, в което Борисов е премиер…”

Вече не е в обещание, да знаете. Като Павел по пътя за Дамаск той е получил просветление, прогледнал е…

Понеже не стана дума за Кунева… Карикатура Христо Комарницки, в. „Сега”

В „Труд” интервюират Петър Митев и Андрей Райчев за мажоритарната система. И те правилно си казват какво би могла да донесе и какво със сигурност ще отнесе. Помежду другото ги питат дали сегашният политически елит не се е оял много и не се нуждае от смяна, от нови хора. Райчев вика: „Нови хора – това се повтаря като мантра. В последните три парламента повече от половината депутати са нови. Аз ги броих и излезе, че от 240 над 140 бяха нови хора. И даде ли нещо това? Нищо!”

Тука е прав. На този етап ние избираме новите хора от старите българи, щото още не сме произвели нови българи, различни от нас. Па и не знам дали някога ще произведем…

А на въпрос дали не трябва да се опитаме да изберем честни хора в управлението, Райчев вика: „Това е абсурдно, както е абсурдно да избираме най-честният човек за шофьор на колата. Трябва да изберем човека, който знае да кара и накъде да кара. Това са главните качества на шофьора. Най-честният човек, първо, не знае накъде да кара и, второ, може би изобщо няма шофьорска книжка…”

Райчев, а дали не можем да постигнем компромис? Да изберем например най-честния сред шофьорите? Не, че имам някой предвид точно сега, но по принцип… Най-добрият шофьор, ако е нечестен, може да ни открадне крайната цел на пътуването, че и посоката може да ни смени… 25 г. ни шофират уж към Европа, а стигаме все до Света Петка в тръните…

А може и нас да смени. Имаше такъв случай в Зимбабве. Един превозвал пациенти от психиатрията на Хараре в Булавайо. И спрял в крайпътно капанче да пийне една бира. Когато се върнал намерил автобуса празен, а двайсетте пациенти изчезнали. За да си нема ядове отишъл на близката автобусна спирка и качил 20 пасажери от опашката и ги откарал право в болницата в Булавайо, където бързо ги предал, предупреждавайки, че някои от тях са особено буйни. Персоналът се усъмнил едва след три дни поради съвпадението в разказа на всичките 20 “пациенти”…

Много мразя моралния релативизъм! Крайната му спирка е твърдението, че в политиката, в управлението, важна е ефективността. Това са модерните макиавелисти, благодарение на които днес се смята, че в политиката няма място за морал. Има успех и успехът е важен.

Четвъртък, 6 ноември

Честито, граждани! Имаме си правителство – дясно центристко с ляв уклон. Първо ГЕРБ и РБ подписаха споразумение за коалиционно управление. После ГЕРБ и ПФ подписаха декларация за подкрепа. После ГЕРБ подписа и с АБВ.

„Целта на възприетата документална и пространствена символика, пише Медиапул, цели да покаже, че РБ нямат отношение към съпричастността на АБВ към коалиционното им споразумение с ГЕРБ.” Значи АБВ ще подпомага само герберската част от правителството, но не и реформаторската.

Колаж Владимир Дойчинов

Другата лека олигофрения е, че Ивайло Калфин от АБВ ще е социален министър, обаче от квотата на ГЕРБ. Което дава възможност на Параванката да заяви: „Не сме част от коалиционното споразумение…” Не са, не са… Обаче Калфин става и четвърти вицепремиер.

ДПС написа донос срещу ГЕРБ и РБ и го прати на шефа на ЕНП Дол. Докладва му, че двете партии са пренебрегнали съветите му и продължават да се събират с лошите момчета от ПФ. На агата му е криво, че Борисов му се изплъзва и няма да може да го държи за деликатното място. А с присъединяването и на АБВ, Борисов би могъл напълно да се еманципира от агите. Ако иска…

Другояче беше замислена работата, но подцениха мерака за власт на някои българи. Като лизера на СДС Божидар Лукарски например. Безподобно перде. Вика: “Бих бил министър”… Просто министър… На спорта, на транспорта, на експорта, на аборта… Извинете, увлякох се, но той почна пръв… Желанието му да стане министър може да бъде проследено и на клетъчно ниво. А за икономиката даже бил подготвен. Юристът Лукарски!

Винкел, какво да ви кажа повече. Да ме прощават в Перник… Постът, вика, изисква по-скоро мениджърски, отколкото икономически способности. А мениджърски при него бол! Натрупал ги е като секретар и зам.-кмет на район „Младост” – всичко 3 г. За такива като Лукарски ние изковахме специален термин – наблюдеятел. Което съдържателно е синоним на директор на водопад. И това е по-добрият вариант. Щото на моменти се притеснявам, че от него може да излезе един изключителен обществен вредител.

И как ококорчено гледа. Прилича на „анимационен глупчо, който току-що е поставил пръст А в контакт Б”. Извинявам се, ако ви се стори, че гледам на Лукарски церебрално, но той се е напънал да ни управлява.

Червеният бунтар Георги Кадиев обяснява разочарованието си от правителството. Същите работи, от които и ние сме разочаровани. И между другото казва: „Затварянето на КТБ е лош вариант… Срещал съм се с 99% от българските банкери; с г-н Цветан Василев съм се срещал през лятото; въпросът е не с кого си се срещал, а какво си правил, аз не съм взел никакви пари от неговата банка, компанията ми има 5% акции, които ще загубим…”

Не разбирам. 5% от банката? Че това е много нещо, бе! И би трябвало да е носило сериозен дивидент, тоест пари. Е как тогава не си вземал пари от банката? Я кажи, др. Кадиев, ти като принципен и честен политик, извиси ли поне веднъж глас против наливането на държавни пари в КТБ? Точно държавните пари са правили голямата печалба на КТБ, от която ти си вземал 5%. Или бъркам?

Както сме казвали и друг път, човек първо трябва да си осигури приличен доход и тогава да става почтен. Без доход не става. Щото празен чувал прав не седи. Знаете ли колко пъти ми е идвало… Ама нема платежоспособно търсене.

Петък, 7 нември

Ало, пенсиите! Нимеша Ранасигхе от университета в Абу Даби създал лъжица, която подобрява качествата на блудкавата храна, като добавя приятен вкус. Приспособлението има два електрода, които пускат слаб ток на вкусовите рецептори и според силата и честотата му създават различни вкусове. Гениално, а?! Например сготвили сте постен боб. Настройвате лъжицата на наденица и става боб с наденица. Или пък домати с ориз. Добавяте вкус на свинско и става славянски гювеч. И т.н. и т.н. Единственият недостатък е, че биело малко ток и оставал метален вкус, сякаш сте смукали дръжката на вратата, но, както знаете, нема пълно щастие…

Лъжици за пенсионери.

Ако имате психологически проблем да приемете боба без наденица за боб с наденица, можете да се храните със затворени очи. Или на тъмно. Не е голяма философия човек да си намери устата.

Ще разуча къде се продават и колко струват и ще ви информирам. С такава лъжица дори и с вашата пенсия можете да се храните вкусно.

Пловдив, имам добра новина за вас. Общината продава една от катафалките си, нисан някакъв. Ще ми се да мисля, че е намаляла работата. Щото другата хипотеза е, че никой не ще да се вози на нисана, всички искат на мерцедесите. Мерцедесите катафалки имат климатици и демултипликатори, за да карат много бавно, та да не гонят опечалените мъртвеца по алеите… Виждал съм такива случаи, много е грозно. Сякаш бързат да се отърват… Но мисля, че е първата хипотеза. След 25 г. мъка и стягане на коланите, вече е време животът да почне да се подобрява и затова на никой не му се умира точно сега…

Шегувам се. На това му се вика морбиден хумор в макабрен сюжет… Но нещата имат и добра страна. Докато ви боли, докато усещате глад, студ… значи още сте живи. И това е нещо. Това дори може да се нарече героизъм. До там ни докараха. Как точно стана никога няма да разберем. Списъкът на нещата, които не знаем, е дълъг 25 години…

P.S. Гледам, че съм написал “лизера” на СДС, вместо лидера. Поправете си го, ако обичате.

To be continued

Из делниците на един луд (17-21 ноември)
    -A+A
    Тони Филипов, д-р

Понеделник, 17 ноември

Проф. д-р Иван Харалампиев вика: “Езикът е огледало, от което няма как да се скриеш. Десет минути пред него и става ясно кой колко струва.”

Даже са много десет. По БНТ питат Цецерон за тефтерчето на Златанов. Вика: „Във всички случаи мога да ви кажа, че ГЕРБ няма интерес от изчезването на това тефтерче, защото…” Водещата припка като пърле пред майка си… „Вашите инициали също бяха вътре.” Не на Цецерон тия: „Кои инициали? Вие твърдите, че това са моите инициали?” Водещата дава заден: „Не, не твърдя.” Цветанов нанася решителния удар: „Ами тогава защо го поставяте на въпрос?”

За няма и две минути огледалото си каза тежката дума. „На въпрос” е конструкция, която използват в най-крайните квартали и само в най-краен случай. И може да съсипе и далеч по стойностни изказвания, от това на Цецерон…

Иначе наистина е възможно Ц.Ц. да не са инициалите на Цецерон, а например на Тетка Цачева. Но е малко възможно.

Пък Цацаров направо напука огледалото. „Ако тефтерчето е най-важният проблем, да им имам държавата”.

И последната частица от социофила в мен умря! Така, де, няма на какво да се надяваш, когато главният прокурор се дистанцира категорично от държавата.

Тя държавата ни е пълен майтап, де. Обаче напоследък нещо не ми е смешно. Може би, дето вика един Румен от Варна, майтап, майтап, ама махни тоя майтап от задника ми. Щото майтапите с държавата все на нашия такова се пишат.

Между другото, Моника Маковей, министър на правосъдието на Румъния от 2004 до 2007 г., която направи това-онова за пробитото румънско правосъдие, вика пред „Капитал”: “Ако изчистиш съдебната система, тя ще изчисти всичко друго”. И аз това повтарям многократно. „Съдебната система, глупако!” Повтарям го да се намирам на работа, не че имам някоя надежда…

Не, огледалото наистина е безпощадно. На заседание на МС Борисов раздава приоритети: “Моля, господин Горанов, да се съобрази с това, което госпожа Танева казва (иска пари – бел. Т.Ф.), защото за разлика от всички други дейности, може би и в здравеопазването, при животновъдите има биологични процеси. Ако умре едно животно, докато се роди ново, докато се отгледа, минават години и никакъв катализатор на това действие не може да повлияе…”

Разбирам, че премиерът допуска, че може би и в здравеопазването има биологични процеси, че и възпроизводството на хора е бавен процес… Но не е сигурен.

Проблемът на Борисов е, че говори с незавършени изречения. Или устата му избързва, или умът изостава. Не знам кое точно…

„Няма да се учудя, ако слоновете наистина се окажат по-интелигентни от човека. В края на краищата главите им са по-големи от нашите, а много възможно е това, че не говорят, да е признак на превъзходство.”

Авторът на тези редове умря без да познава някои хора, които ние познаваме, и не можа да получи доказателства за хипотезата си, че липсата на реч е еволюционно предимство за някои видове и подвидове…

По телевизора спорят журналистката Копринка Червенкова и председателят на съюза на артистите Христо Мутафчиев. Даже не толкова спорят, колкото се карат. Копринка вика, че Рашидов бил трапезен министър, неграмотен, брутален, арогантен, невежа и фукльо. Умалено копие на Бойко. „На България, вика, един Борисов й стига – вторият е много.”

Мутафчиев обратно, брани Веждито за двама, примерно Матросов и Раймонда Диен. Даже, предвид на незащитимостта на каузата, бих казал, че го бранеше като спартанец Термопилите. Там, както помните, хората на цар Леонид „се били до последния човек, а останалите продължили боя”. Мутафчиев използва несъкрушимия по нашите ширини аргумент „Говориш глупости!”

„И на мен, вика, не ми допада, че Обама е чернокож, но е президент на Америка…”

Нерде Ямбол, нерде Стамбол… Тук огледалото направо се пръсна на парчета. Не знам дали правилно съм го разбрал, но Мутафчиев мрази негрите и не се притеснява да го сподели.

Да, наистина, ако хората, които могат да мислят, бяха колкото хората, които могат да говорят, светът щеше да бъде далеч по-добро място…

И в РБ кавга. Да ви светна, щото никога няма да се сетите за какво се карат. Карат се кой да води бащина дружина. ДСБ искат конгрес, на който партиите да се обединят под ръководството на Радан. На Кунева, естествено, тази перспектива не ѝ се харесва. „Преценяваме като неподходящо и контрапродуктивно свикването на съюзен конгрес на РБ на този етап… На заседание на ИС на ДБГ се отчете високо ниво на недоверие между някои от партиите в РБ…” Радан отговори нещо в стил на калпав такова таковата му пречи…

Не знам кой ще победи. Знам само, че амбициозна жена и свлачище спиране немат. Ама той и Радан е амбициозен като жена. Или Костов отзад го ръчка…

Не, всъщност, знам. Пак ще победи Бойко. Не е необходимо да прави никакво усилие, за да разбие реформаторското единство. Те са си самодостатъчни. Четохте ли за оная змия в Австралия, дето се захапала и умряла от собствената си отрова?

Вторник, 18 ноември

Световният дарителски индекс за 2014 показва, че в България се е увеличил броят на хората, които са помогнали на непознат в нужда. Цели 37% от нас са помогнали на непознат, което е републикански рекорд. Прогнозирам, че догодина ще заемем още по-добра позиция. След фалита на КТБ българите масово ще помогнат на разни непознати хора. Съвкупният българин ще плати 2 млрд. лева през хазната.

Мента Стоянова разправя, че правителството ще тегли 4.5 млрд. заем, от които 2 млрд. ще идат за изплащане на гарантираните влогове в КТБ, а 1 млрд. за рефинансиране на средствата, които се дадоха на ПИБ. Останалите 1.5 млрд. лв. ще отидат за дупките в бюджета, защото хората на Орешарски са планирали кухи приходи с цел да могат да харчат по-нашироко.

В крайна сметка, като се замисли човек, всичките 4.5 млрд. лева отиват за подпомагане на непознати. Не ли?

“Уолстрийт джърнъл” пише, че намаляването на цените на бензина в САЩ довело до увеличаване на посещенията на ресторанти и увеличаване на разходите за потребителски стоки и услуги, което пък допринесло за “повишаване на настроението в обществото”.

И у нас бензина падна, но не се е забелязало повишаване на настроението. Нито да е хукнал народът по ресторанти и магазини. У нас, като ти останат пари по едно перо, те веднага отиват да запушат дупката по друго, даже още преди да са ти останали. У нас връзването на бюджета е като носене на вода с решето. Ако чакаш да ти останат пари, за да поживееш, тъй ще си умреш петимен. Майката му е да се приучиш да живееш при бюджетен дефицит. По данни на НСИ, цитирани в пресата, българинът преживява седмицата с по-малко от 100 лв., което прави 14.30 лв. на ден. Това не е обикновен дефицит, това е хроничен дефицит, който преминава от месец в месец и от година в година. Доде накрая го закопаш…

Ало, пенсиите! Сори, не се съобразих, не трябваше да ви турям до закопаш… Но имам добра новина. Премиерът, Господ здраве да му дава, обеща, че ще има някой лев за Коледа. По-точно „за едни ще има, за други ще няма”… 1 млн. и 300 хил. пенсии, които вземат до 286 лв., ще получат по 40 лв. “Защото, рекъл, те го заслужават”. Този път няма да кажа, че това е популизъм и демагогия, ако, че е. В крайна сметка баба на село не ги дели парите на демагогски и недемагогски. Баба ги дели по съвсем друг начин – на малко, много малко и хич.

Пък от Зъболекарския съюз отчели изключително тревожни данни за зъбния статус на българите. Хората между 35 и 45 г. имали средно по 17 болни зъба! При възрастните над 60 г. данните били направо отчайващи. Половината от всички 2 млн. били без зъби. От тях 20% били без горни зъби, 17% без долни, а 13% и без горни, и без долни. На 100 крака се падат 50 зъба. Може да се види на всяка опашка за пенсии…

Като основна причина хората сочели липсата на пари да ходят на зъболекар. Обаче шефът на съюза д-р Миланов вика, че не било баш така. Щото част от обеззъбените не били си ползвали дори безплатните две пломби, които отпуска НЗОК. Освен това не си миели зъбите редовно и не били наясно каква паста да използват.

За миенето може и да е така. Казвал ли съм ви за едни в Пазарджик, дето цялото семейство се миело с една четка за зъби? И отделно булката търкала фугите на банята в неделя… Обаче за пастата не сме съгласен. Още през 2003 г. сме писал как пенсиите тайничко между щандовете вадят пастата “Астера” от опаковката, бутат в кутията една “Колгейт” или друга скъпа паста. Щото не знаят коя е по-добра за зъбите им, нали?

Средно по 17 болни зъба! Чак не ми се вярва. През 2003 г. съм си записал, че най-много кариеси имали в Перник – по 14! Ако вече в страната са средно по 17, в Перник трябва да са станали по 34! Тогава някакъв американски вестник се гавреше с „източноевропейската усмивка”, която била най-изразена при българите. Е, сега нещата са още по-зле, но пък и кой ли вече се усмихва…

„Пловдив става Лондон, търсят икономи за работа”, съобщава „Новинар”. По-точно лъже, щото, оказва се, че се търси само един иконом и то за 340 лв. заплата. Което не прави Пловдив Лондон. Според мен някой в редакцията на „Новинар” е прекалил с Удхаус. Той има такава книга: „Бъди българин, Джийвс”, в която главният герой Бъртрам Устър призовава иконома си Джийвс да бъде българин. Бъртрам с часове издевателства над едно банджо, поради което Джийвс не издържа и решава да напусне. И тогава Бъртрам му дава за пример слугата на някой си Илия Господинов, който веднъж свирил на гайда 24 часа без прекъсване, но слугата стоически изтърпял. „Там, в България, хората са с по-яка закалка.”

Намерени в превода…

Обаче работата е там, че в оригинала книгата се казва „Thank you, Jeeves” и няма никакви българи. През 1996 г. от издателство „Кронос” решили да се направят на интересни и му турили заглавие „Бъди българин, Джийвс”… И мисля, че „Пловдив става Лондон” е следствие от тази безотговорност. Е, може да е следствие и от някоя друга безотговорност, например на Факултета по журналистика…

Сряда, 19 ноември

Проф. Лъчезар Филипов от Института за космически изследвания на БАН разправя, че тия дни над Кремиковци е засечено огромно НЛО, около 600 метра. Видял го местен жител, който бил напълно с ума си. Професорът ги познавал откачалките, но тоя не бил от тях. По думите му свидетелят е получил доста съществена загуба на време, докато чинията е била пред него.

Проф. Филипов вика, че се надявал да получи одобрението на ръководството на Академията и да създаде работна група, която да установи научно дали наистина България е едно от най-често посещаваните от извънземни места на планетата. Щото било пълно с факти за извънземни край София – Банкя, Богров и т.н. А пък колко контрафакти има…

Проф. Филипов и друг път е казвал, че в Банкя имало много случаи на НЛО. И не само той. Кубрат Томов твърди, че извънземните дори са кацали там. Контактьорката Ваня Лунгарова, се похвали полани, че успяла да проследи пришълците от различни слънчеви системи, които идвали по нас. Най-често ходели в района около Банкя. Наблюдавали раждането на хората индиго, наричани още шестата раса.

На 21 декември 2013 г. НЛО увисна над Витоша. Повися малко и отпраши за Банкя.

Ние дип не ги вярваме тия работи за шеста раса, за хора индиго… Обаче пък като се повгледаме в някои хора, наистина приличат на пуснати под индиго. И всеки следващ все по-нечетлив…

Според една широко разпространена хипотеза целта на извънземните е да научат човечеството как да живее по-добре. Но, ако са избрали точно нас, за да почнат, ще останат разочаровани. Ние сме доста особени, меко казано. Трудно забравяме старите работи и още по-трудно научаваме нови. Иначе за седем години европейците все щяха да ни предадат нещо от техните нрави и начин на живот. Но явно сме резистентни.

Пенсиите, не се сърдете, но вие сте един от основните консервативни елементи в нашето общество. Но аз не ви упреквам, да не си помислите. Живял съм достатъчно, за да знам, че човек, ако е много прогресивен в тая среда, само губи. През 60-те години едни на село си купиха първия телевизор. И си го туриха в спалнята, за да могат да си гледат легнали. Така си и останаха с едно дете. Цялата махала се събираше в спалнята им да гледа – Робин Худ, Вилхелм Тел, после На всеки километър… Повечето седяха да чуят и химна накрая…

Четвъртък, 20 ноември

От Нова ТВ се свързват по телефона с писателя Владо Даверов. Питат го как се чувства след побоя. Вика: „Не са ме били, това е рекламен трик и вие се вързахте.”

А, така ли?! Нищо, следващия път, когато наистина те набият, ние няма да се вържем. Ще си кажем, че е рекламен трик, щото той Даверов ги обича тия работи…

OFFNews съобщава, че бившият главен мюфтия Недим Генджев и група ходжи проклели съдията от Софийския апелативен съд Стефан Гроздев с най-тежката клетва в исляма “Ляанет дуа”. Имамите му гонят карез, щото навремето отсъдил, че легитимен главен мюфтия е не Генджев, а Мустафа Хаджи. Викат, че решението било мотивирано с 350 хиляди евро. И наричат Гроздев “олицетворение на магистратската зависимост от модела “КОЙ?”

Генджев разправя как през 2011 г. му се обадил министърът на външните работи Николай Младенов и му казал да напусне мюфтийството, щото Ердоган се бил обадил на Бойко и му казал, че не иска той да е главен мюфтия. „Аз му казах: Сиктир бе, педераст! Казах му го по телефона. Той е такъв.” Два часа по-късно в мюфтийството пристигнал градският прокурор Кокинов и Генджев го проклел до един месец да не е вече на тоя пост. Клетвата малко се позабави, но все пак се сбъдна.

Според „Труд” Борисов бил изненадан, че предлагат Флоров за шеф на ИА „Автомобилна администрация“, към която е и ДАИ. Агенцията е единственият орган у нас, който е оторизиран да продава шофьорски книжки. Извинете, да издава. Флоров е предложен от Московски, защото бил „доказан специалист с отлична репутация във всички български и европейски служби“. Което е малко пресилено. Защото някои наши служби го разследват за корупция в неприлични размери, за закриляне на отявлени бандити и други такива свойствени на доказан специалист работи. Премиерът засега не бил дал съгласието си за назначението. От МС намекнали, че бил неприятно изненадан и едва ли ще разреши назначението.

Флоров е кум на Цветанов. Всъщност, малко по-сложно е. Ето какво сме писали, когато го уволниха от ГДБОП: „Флоров и Цецо са в многовалентна връзка. Цецо му е: 1) началник; 2) кумец; 3) приятел; 4) съсед… Та от отбора на Цветанов сега имало опасност Флоров да премине в отбора на затвора за срок от 10 до 30 г. Не голяма опасност, да не си помислите… Срещу него имало две разследвания за корупция: „Араби” (1999 г.) и „Високия” (2002 г.) Според “Араби” Флоров получил 20 000 марки, за да предупреждава производителите на опиати от делото “Опицвет” в случай на заплаха срещу тях…”

Евала на Цецо! У нас обикновено се смята за редно приятел в нужда да се избягва, а Цецо направо го извади от лайната с извинение…

Държавната информационна агенция на Северна Корея разпространила съобщение, че в София е създаден комитет за честването на Ким Чен Ир. За председател на комитета бил избран Динко Желев, ръководител на организационния отдел на БСП. Комитетът щял да даде широка публичност на революционните подвизи на Ким Чен Ир и да организира множество политически и културни събития за третата годишнина от кончината му.

Желев вика, че не знаел. Но се досещал как е станало. Предишни ръководители на организационния отдел са били “нещо като членове” на комитети за чествания на севернокорейския лидер. И от там му е дошло по наследство. Не съм много наясно със структурата и кадрите на БСП, но ще проверя кои са били предшествениците на Желев. Тия топли традиционни връзки между БСП и КРП ми се струват доста скандални.

Петък, 21 ноември

Абе, братя, видяхте ли българската кандидатка за „Мисис Свят”? Малий… Накратко казано, една от онези жени, чиято визия и поведение напълно оправдават хомосексуализма.

“Дейли мейл” пише, че британски лекари съветвали възрастните жени да носят високи токчета, защото така се подобрявало чувството за равновесие. Най-големият дял от смъртните случаи на възрастни хора се дължал на падане, особено при жените, които често страдат от остеопороза. Кристофър Уокър от университетската болница в Ливърпул твърди, че ако една жена спре да носи токчета, чувството й за равновесие се влошава. Освен това високите токчета укрепвали и мускулите.

Възможно е. Балансирането на 10-сантиметрови токчета изисква участието на цялото тяло – от краката, през таза и ръцете, та до главата. При високите токчета главата задължително се държи изправена, а ханшът се движи на осморки. Разбира се, погледнато отстрани, няма да сте от най-изисканите зрелища, особено ако комбинирате високите токчета с бастун, но кво ви дреме, нали е в името на здравето?!

Друго ефикасно средство, което британските лекари препоръчват като полезно за възрастни, са балните танци. Но у нас по селата вече рядко се правят балове…

Докторите са си доктори, но вие все пак внимавайте. Щото забелязал съм, че по един начин се гледа на паднала жена, по съвсем друг на паднала баба. Рядко някой ще се зарадва на паднала баба…

Пенсиите, така ще изглеждат вече любимите ви два лева. Видът им е като на две евро, покупателната способност – като на един лев.

Пък “Дейли Мейл” пише, че холандски учени изчислили, че за 10 секунди целуване уста в уста се обменяли 80 млн. бактерии и двойките си създавали обща микробиота. Това споделяне на бабалюгите засилвало имунитета и помагало по-лесно да се преодоляват болестите. Ремко Корт от Холандската организация за приложни изследвания твърди, че причините хората да се целуват са еволюционни. “Целувки с език и обмяна на слюнка са уникални за хората и се срещат сред 90% от културите по света. Двойките, които се целуват с език по 9 пъти на ден, са много по-подготвени да се справят с инфекции.”

Запомнихте ли? Поне 9 пъти на ден трябва да обменяте, за да сте здрави! То по начало целият брак е една голяма обмяна. Нали помните какво казваше Мопасан – лошите настроения през деня и неприятни миризми вечер…

Хайде, па дано съм ви бил полезен.

To be continued

Из делниците на един луд (24 – 28 ноември)
    -A+A
    Тони Филипов, д-р

Понеделник, 24 ноември

Борисов обяснява пред „Преса“ защо се провалила визитата на руския президент у нас: „Путин се страхува от мен, затова се отмята”. Имало уговорка, но руската страна се отказала. Това, според Борисов, се дължало на заплахата му, че срещата няма да е приятна за Путин, ако се окаже, че той знае за поисканото от „Атомстройекспорт“ обезщетение от 1 млрд. евро за „Белене“. Борисов щял да дава сделката на ОЛАФ. „Белене“, вика, е голяма далавера. Няма да им е приятно на руснаците да се разследва…“

Може и да не сме прав, но ни се струва, че наблюдаваме римейк на срещата Пулев-Кличко. И там така почна. Дано и тук не свърши по същия начин… Плашенето на бялата мечка е удоволствие, което никога не остава само за теб. Може да питате ескимосите…

Борисов се закани също да анулира всички цесии в КТБ и да върне в хазната 800 млн. Правителството щяло да предложи законът да бъде променен със задна дата.

Доколкото съм чел само Стамболийски е приемал закони със задна дата. (Не броим комунистите.) Смята се за неправилно, щото се предполага, че човек не е в състояние да съобразява поведението си с бъдещо законодателство, а само с настоящото.

Проф. Огнян Герджиков вика: “Некомпетентни юридически хора подсказват на премиера. Да им се чуди човек на самочувствието! Правото не е ширпотреба и трябва да се уважава.”

Да, де, ама за да се уважава, трябва да се познава. Как се уважава нещо, от което си немаш хал-хабер…

В следствие на широкия медиен и обществен натиск назначението на Флоров за шеф на ИА “Автомобилна администрация” няма да се състои. Лично премиерът съобщил.

Дето се вика, назначението отпада, но лошото чувство остава. Лошото чувство към Цветанов, който се опита да го пробута. Правото, което трябва да уважаваме, различава убийство и опит за убийство, грабеж и опит за грабеж, но наказва и двете. Така трябва да е и при назначение и опит за назначение. Не ли?

Ама и на Флоров колко му е акълът! Да се остави Цветанов да му търси работа. Във Фейсбук прочетох една мъдрост на индианците Дакота: „Когато забележиш, че яздиш умрял кон, слез от него.” Обаче Флоров или не е забелязал, или няма друг кон под ръка. Между другото вождовете на индианците Дакота (лакота, народите сиу) през 2007 г. обявиха, че стават независима държава, напускат САЩ. Дали са решили, че яздят умрял кон, не мога да ви кажа.

Един пътешественик попитал стар индиански вожд как са наричали Америка, преди да дойдат европейците. Вождът отговорил: „Наша”…

Между другото, изясни се какъв е проблемът с облагането на лотарийните игри, бинго и кено. Герберите не искали да приемат закона на Кадиев и внесли техен си, който е почти копие на неговия. Извиняваме се, дето веднага предположихме най-лошото. Ние сме малко като оная булка, дето майка й я успокоявала: „Може да не ти изневерява ма, майко, недей да мислиш най-лошото. Може кола да го е блъснала, инфаркт да е получил и затова да не се е прибрал…”

В раздел „Икономика” на в. „Новинар” четем: „Видяха милиарди под земята в България”. И си мислим, че някой от западните екипи, дето ни изследват, ги е видял. Ама не, откритието е направено от радиестезиста д-р Добри Стайков от Центъра за диагностика и изцеление на кармата.

Изцеление на кармата, за който не знае, е нещо като корекция на съдбата, но с други научни методи.

Та д-р Стайков открил газово находище с 538 401 600 000 куб. м газ и друго с 453 568 500 000 куб. м нефт. И едно златно находище, но неговите параметри не се споменават.

Боже, с каква прецизност се работи в този център! Но то така и трябва. Харуки Мураками пише: “Точните числа придават усещане за реалност.” Това май беше в “Преследване на дива овца”. По един начин звучи примерно 500 млрд. куб. м, по съвсем друг 538 401 600 000 куб. м. Не ли?

Д-р Стайков твърди още, че изчезналият малайзийски самолет бил засмукан от нов Бермудски триъгълник, който представлявал вакуум в Космоса. Пилотът на самолета се свързал с него на енергийно равнище и му разказал кое как е станало.

И всичко това, повтарям, на страница „Икономика”.

„Труд” усилено обогатява езика: „Кризата удари и ръкоплескачите”. В друго заглавие научаваме друга дума: „57% от децата в България са пасивни пушаци”. Честно казано, и двете думи много ми харесват. В тях има нещо от плама на проф. Балан. Ръкоплескачите обикновено се наричат с чуждицата „статисти”. Правят калабалък в студиото и пляскат при подаден знак. Десетки хора, главно студенти и пенсии, заработват по някой лев. Но напоследък им орязали парите наполовина.

Трябва да се има предвид обаче, че това са свободните ръкоплескачи, фрилансърите, така да се каже. Ръкоплескачите на щат и ведомост в партии, правителствени и държавни институции, в НС, във Фейсбук и т.н. едва ли ще ги засегне. В живота не може без ръкоплескачи. Как иначе ще разберем, че едно нещо е хубаво или полезно, ако никой не му пляска? Например представление, на което публиката не пляска. Наскоро бях на едно такова. Ми то е пълен провал! Не стига, че залата полупразна, ами накрая и публиката се изниза тихо като… Да не казвам какво. Ако съм на мястото на автора на пиесата, ще протестирам. Не може все неговата пиеса да се играе пред празна зала. И да му идват все едни катили…

Вторник, 25 ноември

Цацаров разправя, че веднага след арестуването на бившия председател на КПУКИ Филип Златанов, адвокатите му предложили споразумение с прокуратурата. Той бил готов да разкаже всичко, ако му се гарантира условна присъда. Но като преспал, се отказал. Рекъл, че е готов да влезе в затвора, но няма да говори. “Защо? Може би не е толкова трудно да се отговори…”, риторичничи Цацаров. Никак даже не е трудно. Просто е получил по-добро предложение: да си трае срещу условна присъда. Да напомним, че при гледането на делото в СГС прокуратурата поиска 3 г. условно! Но в СГС нещо се изкелешиха и му дадоха 3.5 г. ефективно. А може да е и част от играта. Ще си проличи от изхода на обжалването в САС.

Цацаров вика още: “Не се иска кой знае каква прозорливост, за да е ясно какъв е бил съставът на “Политбюро”, което е определяло кой “да има конфликт” и кой да няма – подсъдимият е само изпълнител на чужда воля…” И сега изпълнителят на чужда воля го съдят, а Политбюро отново управлява държавата.

С какво се занимават прокуратурите и изобщо магистратите на другите държави? Например в Португалия арестували бившият премиер Жозе Сократеш (2005 – 2011 г.) за неплатени данъци, корупция и пране на пари.

В Гърция осъдиха бившият министър на отбраната Янис Папандониу и съпругата му на по 4 г. затвор за укриване на данъци.

В Румъния осъдиха на 2 г. затвор за корупция Мирон Митря, депутат от управляващата СДП и бивш министър. Прокуратурата за борба с корупцията (DNA) разследва за корупция и пране на пари девет бивши министри, от три правителства – лявото на Нъстасе, и десноцентристките на Търничану и Емил Бок. Нема наши, нема ваши… Тия дни арестуваха и началника на специализираната прокуратура Алина Бика, пак за корупция.

В Македония осъдиха бившият премиер Владо Бучковски на две години за афера с резервни части за танкове. Премиери в затвора вкараха и в Словения, и в Хърватия…

Изобщо навсякъде по света се краде, но само у нас е безнаказано.

Ало, пенсиите! Гледах една статия, нещо като тест, в Investor.bg: „Финансово зрели ли сте?” Мамка му! Знаете ли, излезе ми че съм тотално незрял. Ще ви кажа индикаторите, та да си прецените и вие.

За да сте финансово зрял човек трябва:

– Да имате фонд за спешни нужди, който да покрива разходите за живот поне за шест месеца.

– Редовно да възстановявате ползваните суми по кредитните карти, за да не се трупат лихви.

– Да имате допълнително пенсионно осигуряване и по възможност да увеличавате вноските всяка година.

– Да имате здравна застраховка и застраховка живот.

– Да харчите по-малко от разполагаемия си доход.

– Да следите редовно нетното си богатство (активите минус пасивите).

– Да си поставяте финансови цели и план как да ги постигнете.

И т.н.

Като си помисля, че баре от 20 години не съм си изчислявал нетното богатство…

Сряда, 26 ноември

„Лични диетолози за ромите в Ловеч”, пише „Новинар”. Предчувствам нещо особено интересно. Съчетаването на циганин и диета в едно изречение изисква особено извратено мислене. Като циганин и очила, но още по-извратено.

Става дума за проект „Храна и здраве“, който сдружение „Знание“ ще провежда сред ловешките цигани. Не се хранели здравословно, което било причина за много заболявания. Досущ като при българите. За целта експертите на проекта щели да водят циганите в магазина, да им показват как да пазаруват полезни храни и да бъдат пестеливи. Щели да им четат лекции как да се намали разхищението на храна, да им обясняват кои продукти могат да се съхраняват по-дълго. Майстор-готвачи ще им демонстрират полезни манджи. Циганите щели да получат специално изготвени за тях дипляни с рецепти, престилки за готвене и тениски.

Тениските са особено важни! С логото на спонсора. И престилките също. Циганин без престилка не почва да готви!

Не знам новинарците ли са го написали идиотски, самият проект ли си е идиотски… Да учиш хора, които нямат какво да ядат на здравословно хранене, не е обикновена глупост. Повече е, много повече. Ако питате някой циганин здравословното хранене ли предпочита, или редовното, нямам съмнение как ще ви отговори. Дано няма смъртни случаи по този проект. Сред експертите имам предвид…

Е, може и да не сме прав. В смисъл, че не пречи циганите да знаят какво е здравословно хранене и когато им падне случай, да практикуват знанието. Така де, знанието не ще ни хляб, ни вода.

От „Клуб Z” засекли министъра на здравеопазването д-р Москов да обядва геврек в движение. Освен геврек, в ръката стиска и кутия цигари. И отгоре на всичко е по сакенце в тоя студ! Е, какво да искаме от обикновените хора когато министърът дава такъв пример?

Министър Москов обядва геврек. Сн. Веселин Боришев, Клуб Z.

Чета за най-старата семейна двойка в света – Карам Чанд на 109 г. и жена му Картари на 102 г. Г-жа Чанд казва, че винаги са се хранели със здравословна храна. А г-н Чанд добавя и по глътка уиски 3-4 пъти в седмицата. То зависи от глътката, но като съдя по мен си, по 100 грама…

Семейство Чанд са женени от 89 години, госпожата била тогава на 13 г. И още се обичали. Чак да се чудиш как не са забравили вече…

Като стана дума за ядене, та да спомена и една положителна новина. Google пуска “умни” лъжици за хора с Паркинсон. Приборът регистрирал трептенето на ръката и със сложна система от амортисьори и жироскопи намалявал клатенето на легенчето на лъжицата със 76%. Предполагам, че освен за ядене, тази лъжица може да се използва и за пиене, не ли? Полезна вещ, дума да няма. Има само един недостатък – струва към $300.

Турският президент Ердоган възмути целия женски и част от мъжкия свят с изказване за ролята на жената: „Жените не са равни с мъжете. Заради биологичните различия те не могат да бъдат третирани еднакво, защото това е против човешката природа. Нашата религия определи позиция за жените – майчинството… Не можеш да накараш жените да вършат всякаква работа, която мъжете могат да свършат, както в комунистическите режими.”

Ако е въпросът в религията, и нашата не отрежда на жената по-различна роля. В първото си послание до Тимотей апостол Павел пише: „Жената да се учи в безмълвие и пълно покорство. На жена не позволявам да поучава, нито да господарува над мъж, но заповядвам да бъде в безмълвие. Защото по-напред биде създаден Адам, а после Ева; и не Адам биде прелъстен, а жената биде прелъстена и падна в престъпление; но ще се спаси чрез раждане деца, ако пребъде във вяра, в любов и в светост с целомъдрие.”

Тома Аквински, следвайки Аристотел, смята, че жените са дефектни, несъвършени и в тялото, и в душата. В жената имало много повече вода, отколкото в мъжа и това я правело сексуално невъздържана. През 585 г., на събора в Масон (Макон), бил повдигнат въпросът дали жената е човек и дали има душа. Доколкото съм чел, като крайно съборяните признали все пак жената за човек.

А за комунистическите режими Ердоган е прав. Имаше някои уродии в това отношение, като жени трактористки, кранистки, заварчици… Слава Богу, израснахме ги тия уклони. Днес трактористки става само жени, дето ги влече.

Четвъртък, 27 ноември

„Писателят, казва Булгаков, винаги ще бъде опозиция на политиката, докато самата политика е в опозиция на културата.” Ама опозиция да видиш…

Архонт Слави Бинев става председател на комисията по култура и медии в НС. Искал еврофондовете, но му дали културата и медиите като по-безопасно.

Възмутен съм, но умерено. Когато колегата му от мутренските години е премиер, няма реални основания да се откаже на Славчо поне една парламентарна комисия, колкото и да не му подхожда на манталитета. То пък чунким на Вежди му подхожда… Поне ще са си лика и прилика.

И изобщо, дето викал оня, „Култура, бе, да му е… м…”

Славчо и на медиите ще отива. Нивото е такова, че дори и той няма да усеща интелектуален дефицит при евентуалното общуване с тая проблематика.

„Ню Йорк Таймс” пише: „В България неколцина олигарси контролират медиите в страната, която редовно е поставяна на последно място сред държавите от ЕС в индекса за свободата на медиите. Между тях е депутатът Делян Пеевски, чиято “Нова българска медийна група”, привидно управлявана от майка му, е тясно свързана с правителства, контролирани от няколко партии…”

Та когато Пеевски държи медиите, дори е справедливо Славчо да е шеф на съответната парламентарна комисия.

От историята се знае, че рано или късно мутрите си избелват бизнеса, превръщат се в бизнесмени. Но никога не съм допуснал, че ще стигнат толкова далече, че да поемат трайно управлението на страната.

Каква я мислехме, каква ни я измислиха…

Чета какво рекъл Желю Желев пред „24 часа”: „Всички ние, вика, по-малко или повече, романтично си представяхме прехода. Ето един показателен случай. В началото издигнахме за президент д-р Петър Дертлиев. Помня как той заяви, че ни предстоят две тежки години на преход. На мен това ми се видя много странно, защото смятах, че преходът ще е поне 4-5 години…”

То и ние горе-долу така си го представяхме. И можеше наистина да стане така, но планът не беше такъв.

Петък, 28 ноември

„24 часа”: „Бисексуален политолог стана порноaктьор.” Лъжат, точно обратното е. Порноaктьор ще става политолог. Някой си младеж Иво Милев, който не крие, че е бисексуален, се хвали, че участвал в продукции на голяма германска компания от порно индустрията. Германците търсели хомо или бисексуален за отрицателна роля в порнофилм, видели профила на Иво във Фейсбук и го поканили. В случая това, че е българин, било предимство. Но това е вече минало, той вече се бил отказал от изкуството и се отдал на науката: „Вече съм скъсал с порното и залягам над политологията. Това е нещо, което учи как се върти светът. Аз искам да знам как се върти светът, тъй като искам един ден аз да го въртя…”

Ако си се научил да си въртиш задника, ще въртиш и света, то не е много различно. Да не давам примери.

Наскоро прочетох, че певицата Кали завършила философия и вече е магистър. „Философията е като поп-фолка – не бива да се захващаш, ако не искаш от цялото си сърце да се занимаваш с нея… “

Ако беше жив моят настолен приятел Луи Фердинан Селин, щях да му напиша за тези и още някои случаи и да го питам още ли смята, че „науката умее да се защитава…” Някога може и да е умеела, но вече не.

В „Сега” чета как Столична община симулирала „социологическа активност”, от която трябвало да останем с впечатление за голяма прозрачност и зачитане на общественото мнение. Оказва се, че социологически добитото обществено мнение се ползва „за сведение”, не за вземане на решение. Например анкетата за фонтана на „Витошка” показала желанието на хората да се махне това недоразумение. Но то не се махнало. Същото и с паметника пред НДК – анкета, хората не го щат, но той си стои… И т.н. и т.н.

Как му викаха на паметника пред НДК на галено? Четирикрил петохуйник? Не, седмокрил май. Просто се сетих…

В Милано, съобщава колегата Румен Михайлов, в градинката край централния булевард „Индепенденца”, поставили скулптура на модерния американския ваятел Gavin Kenyon. Скулптурата е наречена „Четиримата часовои” и представлява солиден мраморен постамент, върху който са монтирани четири пениса. Те дори не са пениси, ами направо… Малко стилизирани, но съвсем малко.

Миланският четирихуйник… Сн. Румен Михайлов.

Миланчани първоначално ги взели за наденички, но като се повгледали, видели, че не са наденички. И настанал вой. Щото и сред италианците има много моралисти, даже повече отколкото при нас. Направили инициативен комитет за премахване на „Часовоите”, писали до техния Вежди в Рим. Обаче общинарите им казали да си гледат работата, няма да ги махнат, имали си законно разрешение.

Та казвам, че ако се беше провело изследване, нямаше да се стигне до „това кощунство с морала и възпитанието”. Не, социологията в никакъв случай не е съвсем безсмислена наука…

Пък в Швейцария какво нещо… Оказва се, че имало традиция да си ядат кучетата и котките по Коледа. Както ние прасетата. Според тамошните защитници на правата на животните ставало дума за стотици хора. Тази практика била особено разпространена в райони като Люцерн, Апенцел, Юра и кантона Берн. И затова в парламента е внесена петиция, подписана от 16 000 души, които искат тази “порочна практика” да се забрани.

Представяте ли си?!

– Фрау Гертруда, кучето ли ще колим за Коледа, или котката?

– Кучето, кучето, щото ще идват и децата…

А ние тука се заикваме от възторг, като дойде някой западняк да осиновява български помияри… Лицемери! Българинът честно си коли прасето на двора без да се прави на осиновител.

И друго си мисля. Как сме склонни да превъзнасяме другите народи, без да сме ги опознали издълбоко. Наскоро слушах по телевизора един, който се горещеше, че в цяла Швейцария не видял нито едно безстопанствено куче. Ами как ще види… Някой да е видял у нас безстопанствено прасе?

P.S. Идват празници, ще трябват подаръци… За интелигентни приятели мога да ви препоръчам четвъртата книга на д-р Филипов, демек аз, от която се намира още някоя и друга бройка. Може да поръчате на 0885 233 691.

To be continued

Здравей, Vasko!
    Винаги сте добре дошъл в Хюдиксвал! Радвам се на познанството с всички българи, живеещи в Швеция!
    Относно статиите, които публикувам в сайта-те са копи-пейст от http://reduta.bg/. Надявам се, че не нарушавам авторското право, като публикувам тази поредица в нашия сайт.
    Ако с тези публикации предизвиквам раздразнение в членовете на дружеството, то разбира се ще преустановя тази си практика.
    С пожелания за весели празници!
    Калин

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.