Изисквания към новодошли

Home Forums Регионални Стокхолм Изисквания към новодошли

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

Здравейте!

Предстои ми местене в Стокхолм това лято. Имам осигурена работа, помощ при намиране на жилище от фирмата и още някои “екстри”. Всъщност именно предложението за работа е това, което ме накара да се съглася да се преместя в Швеция поне временно.
    Така или иначе решението е взето, нещата са уредени и през юли идвам.
    Имам много въпроси, но ще започна с най-належащите.
    От това, което четох, за да мога да наемам жилище или да си направя банкова сметка, ще ми трябва някакъв аналог на ЕГН (personnummer). Къде мога да си изкарам такъв, какво е нужно и за колко време става?
    Какво влиза в средния наем в Стокхолм? В цената включени ли са отопление, ток, вода и други разходи? Вече знам, че намирането на жилище под наем е страшно трудно, а и не ми се плащат едни пари месечно, потъващи в нечий джоб, затова като алтернатива обмислям и закупуване. Лихвите на жилищните кредити са малки и средната цена на нормален апартамент извън центъралната част на Стокхолм е висока, но горе-долу приемлива, поне на пръв поглед. Какво обаче се плаща допълнително за поддръжката на собствено жилище – местни данъци и такси, нещо допълнително?
    И накрая трябва да реша дали да приема офертата на фирмата за частно училище на малката ми дъщеря, но само за първите две години. Цената е доста солена и ако фирмата плаща само две години, натам ще трябва да си поема аз. Затова ме интересува каква е разликата между обществените и частните училища в Швеция и струва ли си?
    И като цяло ако имате някакви съвети и препоръки за човек, на когото тепърва му предстои местене в Швеция (как да се справи с ужасния климат например – единственото, което ме накара да се замисля за няколко дни, след като получих предложението), ще съм ви благодарен! 🙂

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.