Данъци и осигуровки в Швеция !

Home Forums Полезна информация Данъци и осигуровки в Швеция !

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • Author
    Catch22
    Participant

Здравейте на всички ,

Интересува ме (а може би голяма част от членовете на този сайт също) задължителните  отдръжки от заплатите на всички легално работещи в Швеция в размер на 32,5% каде отиват (какво включват процентно ? Колко % са за здравно и колко за пенсионно ?). А също така какви привилегий се ползват в случай, че останеш без работа (в какъв размер и период получаваш финансова подкрепа от A-kassa ? ). Интересува ме още колко вида OB-tillägg се заплаща в Швеция, в какъв размер и разликите межту тях?

Благодаря за компетентните отговори предварително!

Catch22
    Participant

Bez da se zasqgat drugite , no az na teb razchitam Stefi 🙂

Mnogo se radwam 4e ima razlika za razli4nite profesii , mislq 4e nai proktikuwanite profesii ot balgari w Sweden sa : stroitelstwo , pochistwane , grija za bolni , rabota w kuhnq , shofiori na tejkotowarni awtomobili

za tezi se se6tam w momenta ako sam propusnal ne6to o4akwam da dopalnite .

rossen
    Keymaster

Стефи, мога да направя страничка по въпроса в https://bulgarians.se/page/life-in-sweden, ако искаш прати ми материал?

Не мога да разбера кой ви е излъгал че данъка е 32.5% ? Това е доста относително и ако ви интересува колко пари ще ви вземат Скатеверке са направили таблица за изчисление

Колона 1: за родените след 1946

Колона 2: за родените през 1945 или по-рано

Catch22
    Participant

Blagodarq Stoiko mnogo hubawa tabli4ka , no az kakto i 95% ot 4lenowete na saita sa bez ikonomi4esko obrazowanie i 6ansa  da raz4etem tazi tabli4ka kloni kam nula .

Mejdu drugoto kolonkite sa malko powe4ko ot 2 , az gi prebroih do 6 .

Ne sam obqsnqval drugite zashtoto edva li ima nqkoi roden prez 1938 ili po rano. A tablicata e dosta uprostena v nai lqvo e zaplata a v kolonkite ot 1 do 6 e napisano s tochnost kakva suma se udarja ot skatt
    Naprimer ako zaplatata ti e 6900 kroni i si roden 1975ta godina gledash tablica 1 ot koqto sledva che danaka s koito shte ti oblojat parite e 820 kroni

Catch22
    Participant

Radwam se 4e tabli4kata e tolkowa prosti4ka , no wse o6te ne otgowarq na parwona4alniq wapros  koito e ( wzemame twoq primer ) : ako zaplatata za profesiq X e 6900 kroni i az pla6tam 820 kroni danak , to kakwo wliu4wa tozi danak ? Kolko 6te polu4awam ako sam bez rabora ( i za kakaw period ) pri polojenie 4e sam pla6tal 820 danak ? Sa6to nestawa qsno overtime kak se presmqta.

Здравей Параграф 22!

Удръжките са общински данъци. Както Стойко правилно е написал, процента не е единен, заселиш ли се в Солна напр. си спестяваш някой процент, “хитрягите” там плащат под 30 %. Поискай skattesedel от данъчното по местоживеене, там пише колко трябва да ти се удържа. Ако работиш в една община, а живееш в друга, дай skattesedeln на работодателя ти, съществува риск да ти се удържа по-малко ако процентите са различни и да се налага да връщаш пари. Много неприятно. Ако имаш двама работодатели, не е лошо да поискаш да плащаш доброволен данък също с цел да избегнеш доплащане. Имам приятели, които връщаха по 20-30 хил, бррр. Надплатиш ли, няма страшно, тогава ти ги връщат, lagom till Midsommar.

Пенсионни осигуровки се плащат от работодателя, на някои се плаща и tjänstepension, на други не. Може би Стефи знае защо. На Minpension.se  или т. нар. оранжев плик можеш да видиш колко пенсия си изработил до момента. Или по-добре недей, плашещо е. Има и доброволно пенсионно осигуряване, което до 12 хил годишно е освободено от данъци. Попитай в твоята банка, с тях можеш да говориш за пенсия. Здравни осигуровки тук няма, здравната система се финансира от данъците. Всичко е безплатно, освен таксите са посещение. Макар че няма връзка с въпроса ти, не забравяй да си поискаш  högkostnadskort при посещение на лекар, събереш ли 1000 крони от такси (не че ти го пожелавам) тогава останалите посещения в рамките на една година от първото посещение са ти безплатни.

А-касата тук е доброволна, всеки си плаща сам към съответния профсъюз. Дните бяха малко повече от 300, ако имаш деца под 18 тогава са към 420.

OB-tillägets размер и вид можеш да намериш на страницата на профсъюза, там където е колективният трудов договор, също така можеш да попиташ löneassistenterna на работното ти място, те знаят колко е.

Catch22
    Participant

Zdrawei Madlena ,

Ewala za otgowora i za dobre oformenata informaciq ( spesti mi pone mesec hodene po instancii ) .

Kato gledam dosta rabota me 4aka ( wse nowi ne6ta za men ) , no w procesa sam siguren 4e 6te izko4at o6te neqsnoti i waprosi i bih jelal da ostawq temata otworena za obnowqwane .

Adnan Yumer
    Participant

Здравейте,

Това ми е първи работен месец в Швеция и малко съм объркан, до сега работех в Дания и виждам, че разликите са много повече от колкото приликите. Част от данъците се плащат от работодателя а общинските данъци и данъки за църка и погребение от самият работник. Дотук добре но къде и как се декларират разходи и къде изобщо става декларирането за 2013.

От този линк с лист от електронните услуги:

https://ssop1.skatteverket.se/etjanster/privat.4.18e1b10334ebe8bc80009.html

Няма нищо което може да ми помогне като за деклариране.

Дали някой знае случайно как може да се приспаднат пътните разходи от данъците. В сайта на скатевек пише че се плаща 18.5 крони на мил.:

http://www.skatteverket.se/privat/svarpavanligafragor/avdrag/privatarbetsresorfaq/jagkorbiltillmittarbetevilketavdragkanjagfa.5.10010ec103545f243e80001517.html

След по дългото ми търсене можах да намеря къде и как да се редактират разходи

https://www.skatteverket.se/privat/etjanster/skattejamkning.4.731e901069429e4958000460.html

Но малко ме шубе да го попълня този електронен формуляр дали съм на правилното място и  дали попълвам всичко както трябва.

Като цяло много съм объркан, дали някой има информация поне на зададените ми въпроси?

Благодаря. 

tihomir
    Participant

Pokrai tezi danuci az iskam da popitam neshto svurzano s tqh az rabotq sezonno v sweciq legalno s dogovor i plashtam danucite kogato mi izteche 4ri mesechniq dogovor moga li dasi vurna chast ot danucite i ako da kakva e procedurata.

Обърни се към данъчното, но връщате еллер доплащане се правят винаги на края на годината или началото на следващата. Данъчното най добре мога да ти отговорят на този въпрост

Здравейте!

Намерих този сайт http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Skatter/Rakna-pa-dina-skatter/Rakna-ut-din-skatt/

Тук можеш да изчислиш данъка си и има също опция “Så andvänds din skatt-räkna på din lön”, т.е. колко за комуната, колко за ландстинга, колко за пенсия и т.н.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.